MERCIMURHIB KOSSACK
(Murhib x Maringa)
Ogier, Gniady, 2015-01-01
PUREBRED

Hodowca: Kossack Stud B.V.
Właściciel: Piotr Kochański
Ród męski: Amer or.ar.
Linia żeńska: Sahara or.ar.

Murhib Amer  Wafi 
Bushrah 
Kachia  Djelfor 
Ortie 
Maringa   Niumarket  Marwan 
Navigacia 
Mari  Nuits St Georges 
Madeirau 
Ojcem ogiera MerciMurhib Kossack jest katarskiej hodowli ogier Murhib, zwycięzca 10 gonitw w tym Międzynarodowego Derby Kataru, UAE President’s Cup, Trofeum Emira, Gulf Cup. Reprezentuje on ród męski Sowaitior. ar. poprzez swojego ojca - słynnego Amera – zwycięzcę 9 z 13 gonitw międzynarodowych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i ojca zwycięzców ponad 190 gonitw grupowych w tym ponad 90 I grupy.

Z jego linii żeńskiej zarówno matka, jak i babka i prababka dawały wybitnie biegające potomstwo w USA, Europie i na Bliskim Wschodzie. Sam Murhib to również ojciec wybitnych koni wyścigowych. W czołówce jego biegającego w Polsce potomstwa plasują się: klacz SweetDream, zwyciężczyni Nagrody Porównawczej, Oaks, Przychówku, Czorta, trzecia w Derby; drugi w Nagrodzie Bandosa Purhib; zwyciężczyni Nagrody Druida, Sarmacji i Bandosa – Twilight, zwyciężczyni nagród: Sasanki, Orli, Cometa –Gusa to tylko otwierające czołówkę jego wybitnego potomstwa konie.

Matką MerciMurhib Kossack jest rosyjskiej hodowli, z Tersk Stud, klacz Maringa. O jej potencjale może świadczyć fakt, że wartość klaczy dostrzegły dwie stadniny – holenderska Kossack Stud i francuska Haras Du Pachot, gdyż klacz jest ich współwłasnością. Jej ojciec Niumarket to syn Marwana, po Manganate – wybitnego wyścigowca, zwycięzcy gonitw w Holandii, Szwecji, Francji, Niemczech i Belgii. Ze swoich 25 startów Marwan wygrał aż 17 m.in. Puchar Europy we Francji, Nagrodę Europy w Niemczech czy szwedzkie Derby. Poza Niumarket’em użytym w hodowli wyścigowej oraz licznymi zwycięzcami gonitw w kilku krajach, jak m.in. polski derbista Ziko, szwedzki derbista SR Dorwan, Marwan dał także wybitne potomstwo rajdowe – m.in. Wiceczempiona Europy – Beau, Czempiona Polski na 120 km -  VIP’a Kossack, a Kentauer Kossack i Bareur Kossack ukończyły rajdy CEI ** na 120 km.  

Matką Niumarket’a była bardzo dobra rosyjska klacz Navigacia po Gwizd. Ciekawostką jest, że Niumarket to pierwsze źrebię pochodzące z krycia klaczy nasieniem importowanym z Kossack Stud w stadninie w Tiersku. Niestety, z powodu urazu oka w młodym wieku Niumarket nie mógł odbyć treningu wyścigowego.

Matka Maringi – klacz Mari, to córka ogiera Nuits St.Georges po Dunixi i klaczy Madeira po Drug. Zaliczyła ona niesamowitą karierę wyścigową czyniącą ją jedną z najlepszych klaczy wyścigowych w historii rosyjskich torów. Biegała 3 sezony zaliczając 18 startów z czego aż 13 wygrała, dwa razy była druga i raz piąta. Wśród jej wygranych znalazły się nagrody: Karinki, Jesienna, Mammony, Taktiki, Beresta, Porównawcza, dwukrotnie zwycięstwo Oaks oraz Great Sprint Cup.

Sam MerciMurhib Kossack biegał jeden sezon - jako trzylatek startował 4 razy i choć nie uczestniczył w spektakularnych gonitwach, to zawsze kończył bieg na płatnych miejscach – raz wygrał, dwa razy drugi i raz czwarty.

W Polsce do tej pory kryjąc 4 sezony dał 25 sztuk źrebiąt zarejestrowanych w PASB. Wśród jego najdzielniejszego potomstwa odznaczyły się:  z rocznika 2018 - Munes od Muhfuza Fata, z sumą wygranych 22450pln, który był 5ty w Derbach arabskich 2022 za m.in. niesamowicie biegającym HanRastabanem.  Kolejny syn MerciMurhib’a to z rocznika 2019 - Zalabar od Zbroja Fata, który biegając 1 sezon zawsze plasował się na płatnych miejscach, z sumą wygranych ponad 18 000 pln, tak, że w ciągu tego jednego sezonu zajął m.in. drugie miejsce w Nagrodzie Emaela - Wathba Stallions Cup. Również nieźle na torze radził sobie syn MerciMurhib’a - Omandor Gal, od Ofirka Fata, ur. w 2018 - ze swoich pięciu startów 4 razy zajmował miejsca płatne, wygrywając w ciągu sezonu blisko 15 000 pln.

MerciMurhib Kossack to koń rosły, atletyczny, niezwykle silny. Jego potomstwo jest pokrojowo podobne do ojca i podobnie jak on sam biega bardzo równo, zajmując w większości płatne miejsca w gonitwach, co świadczy o dobrej kondycji, zdrowiu i wytrzymałości – a tego oczekujemy od wszechstronnego konia arabskiego.

Dzisiaj, po kilku latach stanowienia, po wznowionym treningu wytrzymałościowym, w sile końskiego wieku, zdrowy i w pełni dojrzały MerciMurhib wraca do wysokiego sportu. W LovEnPeas MerciMurhib Kossack przygotowywany jest konsekwentnie do Sportowych Rajdów Konnych. Wierzymy, że ten piękny, silny, wzorcowy dla rasy ogier o doskonałym charakterze, osiągnie wyniki championa i podobnie jak jego przodkowie zapisze się jeszcze na kartach historii sportu jeździeckiego i swojej szlachetnej rasy.

Młodzież

Alpess

(MERCIMURHIB KOSSACK x ALPESA)